Aktivity 2018

 
Od podzimu mně láká příjem polárních satelitů, takže ne zahrádce místo zeleninové vzniká anténní farma. Postupně zvedám stožárky (od 3,5 do 8m) s různejma kroucenicema (QFH antény pro 137 a 430 MHz) a kříženicema (turnstile rovněž pro 137 a 430 MHz). V dílně pak vzniká přijímač pro družice NOAA a jim podobné v pásmu 2m. Na příjem v pásmu 70 cm chci použít dnes již překonané klíčenky pro SDR přijímače. Ve vývoji jsou pak dva přepínače antén 1/3 s pásmovými propustmi a předzesilovačem pro každé ze jmenovaných pásem. Po očku pak pokukuji po různých zajímavých konstrukcích. Na stole je před dokončením 7 krystalový filtr s nastavitelnou šířkou pásma vyrikapy pro 1. mezifrekvenci komunikačního přijímače. Tu jsem zvolil na 64 MHz z důvodu dostupnosti krystalů (jak se dnes říká, 10 kusů za dolar).
Zimný závod pořádaný v lednu Slovenskou CB sekcí nás vytrhl z radiového odpočinku a "donutil" nás vylézt na kopec a provětrat zařízení. Tentokrát kdo vytrval nelitoval. I nám se podařilo udělat z Kletě dvě spojení hodné obdivu na vzdálenost větší než 520 kilometrů. S Peťou ČB máme z výsledku velkou radost, stejně jako z diplomu za 1. místo v kategorii C v tomto závodě v předchozím ročníku.
Po dohodě s Honzou Holubov jsem zamluvil hospodu, nakreslil a rozeslal pozvánku na tradiční setkání jihočeských síbíčkářů. Tentokrát zatím nikdo "nevyprovokoval" žádné tématické zaměření, takže se všichni určitě těšíme, že se zase po roce (dá se říci již tradičně v Holubově - JN78DV) setkají lidé, kteří se celý rok potkávají převážně na CB pásmu.
Po zkušenostech z loňského ročníku s CB fotosoutěží jsme usoudili, že propozice jsou příliš přísné a omezující a dovolili jsme účast i stanicím, které budou vysílat z dolů nebo studní. Termín byl zvolen dle slunečního kalendáře na den začátku astronomického léta 23.6. Všechny potřebné údaje jsou publikované na webu postaveném pro tuto soutěž ( adresa je  cb-fotosoutez.webnode.cz/ ). Samozřejmě bychom se rádi zúčastnili i dalších závodů jako je EBH, rozhledny, LPD, abychom měli v Holicích v srpnu na co vzpomínat.