Expedice Čtverec

Jak to všechno začalo. Každý čin by měla předcházet myšlenka. Podobně to začalo i s expedicí Čtverec. Jednou v létě vyprávěl v TV jakýsi mořeplavec o svých cestách přes oceány. Padla také otázka, co předchází takové výpravě. Odpověď byla jednoduchá: „Zvednout prdel z křesla a začít pro to něco dělat“. Jak jednoduché. Za dva měsíce jsem sehnal celkem výhodně přívěs za auto a touha vysílat ze všech velkých českých čtverců začala dostávat reálnější podobu.

Přípravy

                      Nejdřív bylo nutné upravit přívěs (mamča mu dala jméno Máňa podle traktoru ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje) k obrazu svému. Začal jsem tím největším oříškem, což byl rozvod elektřiny. Nový rozvaděč dle současných norem s nutným chráničem, zdroj 12V, LED osvětlení, záložní akumulátor a centrála, nabíjení záložního akumulátoru z tažného vozidla a všechny tyhle elementy skloubit dohromady trvalo až do nového roku. Ještě vyrobit stůl s upevněním portejblové bedny a PC pro vedení deníku a základ pro anténu (trubka upevněná v přívěsu, do které se bude zasouvat anténní stožárek). Pak samozřejmě naplánovat trasu, abych navštívil skutečně všechny velké čtverce v ČR. Taky vybrat posádku, protože ve dvou se to lépe táhne. Zdeněk Káčko byl tou myšlenkou tak fascinován, že při prvním telefonátu na tohle téma téměř vykřikl, jedu taky, taky jsem koupil přívěs. Buď vítán na palubě, jednoduchá odpověď. Mirda Borovany se k této myšlence taky přihlásil bez váhání. Takže posádka je asi kompletní.

Termín

                    Výběr termínu byl velmi jednoduchý. Byl pro mně omezen ostatními aktivitami a zaměstnáním. Dát dokupy 14 dní vcelku jde pouze v květnu mezi rallye Český Krumlov a setkáním radioamatérů na Pražáku. Takže od poloviny do konce května. Jindy je buď zima, nebo je moc práce. Pak ještě určit rok, ten je dán výškou konta v bance. Pokud se to podaří, tak 2015 je pěkně kulatý letopočet.